Viitamine autori nime ja aastaarvuga
Viiteks on autori nimi (autorita teostel pealkirja lühend või esimene sõna) ning aastaarv, mille abil on võimalik leida töö lõpus olevast kasutatud kirjanduse loetelust vastav teos. (nt Lõugas 1989). Viide on sulgudes. Kirjutatakse vaid autori perekonnanimi, v.a. juhul, kui on teada mitu samanimelist autorit. Nime kordamisel tekstis jääb ka eesnimi ära. Autori nime ja aastaarvu vahele koma ei panda. Ühelauselise refereeringu puhul jääb autori nimi sulgudes punkti ette. Mitmelauselise refereeringu puhul on autori nimi aga pärast viimase lause punkti. Kui tegemist on tsitaadiga või refereeringuga teose konkreetselt leheküljelt, lisatakse viitesse ka leheküljenumber alljärgnevalt (Kidron 2001: 18). s.t. ei kasutata lühendit lk, selle asemel on koolon, mis tühikuta liitub aastaarvuga. Tühik on kooloni järel. Kui autori nimi sisaldub kirjutaja töös, ei ole viidates vaja autori nime korrata, vaid viide aastaarvule ja leheküljenumbrile kirjutatakse sulgudesse pärast autori nime.
Erijuhud:
- teosel 2 autorit – viitesse pannakse mõlema nimed ning need eraldatakse üksteisest komaga;
- ilma autorita teostel – viitesse kirjutatakse pealkirja esimene sõna sellele järgneva kolme punktiga või suurtähtlühend;
- sõnaraamatute puhul kasutatakse viitena üldjuhul suurtähtlühendit ning leheküljenumbreid ei lisata;
- mitmele allikale viidates eraldatakse nad üksteisest semikooloniga;
- venekeelsele teosele viidates viiakse üle autori nimi vms. ladina tähestikku.
Joonealune viitamine
Joonealust viitamist kasutatakse:
- allikakirje puhul;
- kirjanduse loetelu puhul;
Joonealune viitamine koosneb kahest osast: numbrist vastava lause järel ning allikakirjest, mis asub sama lehekülje allservas ja on põhitekstist joonega eraldatud. Viidete numeratsioon on kogu referaati läbiv. Refereeringu viitenumber paikneb lause lõpus oleva punkti järel, tsitaatlausel jutumärkide järel. Kirje lehe allservas joone all algab viitenumbriga. Autori eesnimi või eesnimetäht on enne perekonnanime. Sellele järgnevad lisaandmed (koht, kirjastus, ilmumisaasta), lühend lk ja lehekülje number. Ilmumiskoha ja kirjastuse vahel on koolon. Autori nimi tõstetakse tihti esile teisest erineva kirjaga. Joonealuse viitamisega töödes esitatakse töö lõpul tähestikuline kirjanduse loetelu. See ei ole niivõrd täpsete allikakirjete esitamine, kuivõrd kompaktse ülevaate võimaldamine kogu kasutatud kirjandusest. Vormistus on sama, mis joonealuse kirje vormistamise puhul, erandiks vaid perekonnanime asetsemine enne eesnime, mis on tingitud kirjanduse loetelu tähestikulisest järjekorrast.
Joonealused viited häirivad lugemist vähem ja neid on soovitav kasutada siis, kui töös on palju andmeid saadud veebist. Artikli sisse sulgudesse pika URL-i lisamine koormaks teksti ülearu. Joonealuse viite loomiseks saab nt programmis Word 2010 kasutada menüü lindilt „Viited“ käsklust „Lisa allmärkus“ (ing k versioonis References-> Insert Footnote). Joonealused viited ehk allmärkused nummerdatakse tööd läbivalt automaatselt.
Numbriga viitamine
Numbriga viitamise puhul osutatakse allikale numbriga vastava lause lõpus, kuid kogu bibliograafiline andmestik on töö lõpus olevas kirjanduse loetelus. Kirjed algavad vastavalt tekstis olevate numbritega ega ole tähestikulises järjekorras. Autori eesnimi on enne perekonnanime. Muus osas on kirje vormistus sama joonealuse viitamisega töö kirjanduse loetelus kasutatavaga.
Numbrilisel viitamisel tuuakse nurksulgudes trükitud materjali viitekirje järjekorranumber kirjanduse loetelus ja leheküljed , nt [9: 5] või [9 lk 5], aga internetimaterjalil lihtsalt viitekirje järjekorranumber, nt [7]
Allikakirjete vormistamine nõuded ja näited
Raamat
Autori nimi, Initsiaal(id). (Aasta). Raamatu pealkiri kaldkirjas. Linn: kirjastuse nimi. (APA-stiil)
või
Autor(id) (perekonnanimi koos initsiaalidega). Pealkiri. Kordustrükiandmed (väljaande number). Ilmumiskoht: kirjastus (väljaandja), ilmumisaasta, lehekülgede arv.
Näited:
Lõugas, V. (1989). Arheoloogia Eestimaa teedel. Tallinn: Valgus. (APA-stiil)
Bleymüller, J., Gehlert, G., Gülicher, H. Statistik für Wirtschaftswissenschaftler. 8. Aufl., München: Vahlen, 1992, 241 lk.
Artikkel kogumikust
Autori nimi, Initsiaal(id). (Aasta). Artikli või peatüki pealkiri. Toimetaja eesnime initsiaal(id). Toimetaja perekonnanimi. (Toim), Kogumiku nimi kaldkirjas. Linn: kirjastuse nimi. (APA-stiil)
või
Artikli autor. Pealkiri. – Kogumiku nimetus. Ilmumiskoht: kirjastus (väljaandja), ilmumisaasta, kasutatud artikli leheküljenumbrid.
Näited:
Vapra, A. (1988). Vananemine ja eaka inimese tervishoid. H. Jänes (Toim), Tervise teejuht I. Tallinn: Valgus. (APA-stiil)
Ivanova, N. Eesti pankade tegevuse uued põhisuunad. – Majandusteadus ja majandusharidus Eesti Vabariigis. Tartu: TÜ Kirjastus, 1995, lk 57–58.
Artikkel ajakirjast
Autori nimi, Initsiaal(id). Aasta. Artikli pealkiri. Ajakirja nimi kaldkirjas, ajakirja number, lehekülgede numbrid, kus artikkel asub. (APA-stiil)
või
Autor. Pealkiri. – Ajakirja nimetus, ilmumisaasta, ajakirja number, leheküljed.
Näited:
Otsing, A. (1994). Pentium tootmises ja turul. Arvutimaailm, 3, 22-24. (APA-stiil)
Parts, E. Välisinvesteeringud maailmamajanduses. – Eesti Välismajanduse Teataja, 1995, nr 8, lk 56–59.
Artikkel Interneti koduleheküljelt
Autori nimi, Initsiaal(id). (kuupäev – kui on olemas) Artikli pealkiri. Loetud URL-aadress kuupäev. (APA-stiil)
või
Autori nimi, initsiaal, artikli pealkiri, URL-aadress (materjali täielik interneti aadress), materjali kasutamise kuupäev.
Kui autorit ei ole võimalik kindlaks teha, tuleb näidata aadress koos kõigi kirjete ja materjali hankimise kuupäevaga.
Näited:
Laasik, L. (1999) Mõned näpunäited dokumendimalli kasutamisel. Loetud http://infutik.mtk.ut.ee/qpe/templaat/juhend.htm 17.02.2003 (APA-stiil)
Source criticism. (2009) Loetud http://en.wikipedia.org/wiki/Source_criticism 11.09 2011
Õpilasleiutajate riiklik konkurss 2011. Sihtasutus Archimedes. http://www2.archimedes.ee/teadpop/index.php?leht=384, 11.11.2011
A
Materjali autor Taimi Dreier
Kõik materjalid sel veebilehel on avaldatud lähtudes Creative Commonsi Autorile viitamine + Jagamine samadel tingimustel 3.0 Eesti litsentsist, v.a kui on viidatud teisiti.
Pingback: Viitamine | Arvuti kasutamine uurimustöös
Pingback: Viitamine | Lillemons Thunderace
Pingback: Viitamine | 10K PG 2012