Riiklikku õppekava õpitulemused |
---|
|
Valem
Üheks andmetöötlusprogrammi kasutusviisiks on erinevate eelarvete koostamine.
Koostame näitena õhtusöögi eelarve. Andmetabelisse sisestame õhtusöögiks vajaminevate toiduainete nimekirja, kogused, ühiku (kg, tükk) hinna ning leiame kulu.
Joonis1. Kartulisalati eelarve arvutamine (Google Docs Spreadsheet)
Kulu leidmiseks on meil vaja korrutada salatisse mineva kartuli kogus ühiku (kg) hinnaga. Üks variant on väärtus leida taskukalkulaatoriga.
Andmetöötlusprogrammis saame arvutusi teostada valemite abil. Valem on arvutuseeskiri, mis algab võrdusmärgiga (=). Sõltumata andmetöötlusprogrammist saame valemeid kasutada liitmiseks (+), lahutamiseks (-), korrutamiseks (*), jagamiseks (/) ja astendamiseks (^). Valemid sisaldavad tehtemärke, arve, protsenti, teksti jne. Samuti võib valemites väärtuste asemel kasutada lahtrite aadresse.
Valemite näited:
=5+6 | liidab arvud 5 ja 6 |
=A1+B2 | liidab lahtrites A1 ja B2 olevad väärtused |
=17-8 | lahutab arvust 17 arvu 8 |
=A1*8 | korrutab lahtris A1 oleva väärtuse arvuga 8 |
Mõtle, mis valem sobib kartulitele kuluva rahasumma arvutamiseks?
Meie kartulisalati eelarve arvutamiseks sisestame kulu veergu valemi, kus korrutame omavahel veerus kogus olev väärtus ühiku hinnaga. Ka siin saame sisestada kaks erinevat valemit (näiteks arvutame kartuli kulu lahtrisse D2):
= 0,8*0,45 saades väärtuseks 0,36
või
= B2*D2 saades samuti väärtuseks 0,36
Mõtle, mille poolest need kaks valemit omavahel erinevad?
Teises valemis kasutasime valemis väärtuste asemel lahtrite aadresse. See on vajalik, kui me soovime sama tabelit kasutada teinekordki kartulisalati eelarve arvutamisel. Vahepeal võivad hinnad või kogused (näiteks soovime teha rohkem salatit) olla muutunud. Kui me oleme kasutanud valemites lahtriaadresse, siis piisab vaid algandmete muutmisest. Andmetöötlusprogramm arvutab veeru „kulu” uued väärtused automaatselt peale algandmete „kogus” ja/või „ühiku hind” parandamist.
Pane tähele! Tehete järjekord valemis on astendamine, korrutamine ja jagamine, liitmine ja lahutamine.
Kui sa soovid tehete järjekorda valemis muuta, siis kasuta sulge. Näiteks tehte:
=75+4-25*9/3 | väärtus on 4 |
=75+(4-25)*9/3 | väärtus on 12 |
=(75+4-25)*9/3 | väärtus on 162 |
Funktsioon
Andmetöötlusprogrammis kasutamiseks mõeldud keerulisemad valemid on salvestatud funktsioonidena. Programmi salvestatud funktsioonide arv ja võimalused sõltuvad konkreetsest programmist, kuid enim kasutatavad on SUM (liitmine), AVERAGE (aritmeetiline keskmine), MAX (suurima väärtuse leidmine), MIN (vähima leidmine). Funktsioone kasutatakse enamasti suurema hulga andmete korral, kus väärtuse leidmine võib olla tülikas.
Näiteks kartulisalati kogukulu leidmiseks kasutatava valemi:
=D2+D3+D4+D5+D6+D7
saame asendada automaatsummafunktsiooniga ehk
=SUM(D2:D7)
Lahtriaadress valemi kopeerimisel
Kartulisalati näites vajame kogukulu arvutamiseks valemeid kõigi toiduainete kulu veergu (D).
Valemit sisaldava lahtri kopeerimisel kopeeritakse ka valem. Kui valem sisaldab viidet mõnele lahtriaadressile, siis kopeerimisel see lahtriaadress muutub. Sellisel juhul on valemis kasutatud lahtri suhtelist aadressi ehk lahtri kaugust aktiivsest lahtrist.
Kui kopeerida lahtris B5 olev valem =A1*B2 lahtrisse C10, arvutatakse hoopis valemi =B6*C7 järgi. Programm mõistabki esialgset valemit, kui lahtrist B5 üks paremal ja neli üleval oleva lahtriväärtuse ja kolm üleval oleva lahtri väärtuse korrutist. Kui valemis kasutatakse suhtelise lahtri aadressi ja tabeli struktuuris tehakse muudatusi (uue veeru/rea lisamisel, kustutamisel), siis arvutatakse lahtri uued väärtused automaatselt.
Joonis 2. Lahtris C3 kirjutatud valemis on kasutatud suhtelisi lahtri aadresse. Lahtrisse C3 leitakse väärtus, mis on lahtrite A3 ja B3 väärtuste korrutis. Valemi kopeerimisel allapoole leitakse vastavalt lahtrisse C4 lahtrite A4 ja B4 korrutise tulem.
Lahtri absoluutne aadress viitab ühele kindlale lahtrile. Absoluutse aadressi tähistamiseks lisatakse nii veeru kui ka rea tähise ette märk $. Kui valemis kasutatakse absoluutset aadressi, siis kopeerimise käigus lahtri aadress ei muutu.
Joonis 3. Lahtris B5 kirjutatud valemis on kasutatud suhtelisi lahtri aadressi (A5) ja lahtri absoluutaadressi (B2). Lahtrisse B5 leitakse väärtus, mis on lahtrite A5 ja B1 väärtuste korrutis. Valemi kopeerimisel allapoole leitakse vastavalt lahtrisse B6 lahtrite A6 ja B1 korrutise tulem.
Materjali autorid Kailit Taliaru, Hanna Toom